AMP News Politics

Twenty-Two Named to Child Abuse and Domestic Violence Commission

twenty

Twenty-two individuals have been named to state commissions by Gov. Asa Hutchinson. All of the appointments and reappointments are for a single commission, the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission.

Of the appointments, six are reappointments, while 15 are replacements for previous commission members. One appointment, that of Melanie Mata of Jonesboro, is for a new position.

This commission is charged with enhancing the “investigation, prosecution, treatment, support and prevention of cases of child abuse, rape and domestic violence,” according to the commission’s website.

According to Act 1336 of 1995, the commission serves as an advisory body and acts in an advisory capacity for the Child Abuse/Rape/Domestic Violence Section of the Office of the Chancellor of the University of Arkansas for Medical Sciences. In addition, the committee has the authority to administer funds received through the Children’s Justice Act, Preventive Health Services Block Grant and other federal funds for educational purposes, research or program support.

See the full list of commission below:

Laura Abbott, Cabot, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Judge Blake Batson, Arkadelphia, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Replaces Judge Vicki Cook.

Lisa Channell, Benton, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission.  Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Major Jeffrey Drew, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Deborah Roark.

Dorinda Edmisten, Clarksville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Reappointment.

Dr. Karen Farst, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Tess Fletcher, Conway, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Stacey McKeown.

Gracie Gonner, West Helena, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Dr. Sufna John, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Larry Combs.

Will Jones, North Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Avis Lane.

Courtney Leach, Conway, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Eddie Schmeckenbecher.

Suzanne Ritter Lumpkin, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Lott Rolfe.

Mischa Martin, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Cecile Blucker.

Melanie Mata, Jonesboro, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. New Position.

Carol Maxwell, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Susan Waggener.

Elizabeth Pulley, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Replaces Karl Mounger.

Sheriff Scott Sawyer, Mena, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Cory Sanders.

Cristy Sellers, Alexander, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Patricia Scott.

Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Christina McQueen.

Judge John Threet, Fayetteville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Judge David Reynolds.

Jimmy Turnbow, Monette, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Kristin Pawlik.

Dr. Karen Worley, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

READ MORE: The State of Education in Arkansas

Leave a Comment